От къде тръгна всичко?
Всеки има в живота си мрачни периоди, изпълнени с горчивина и разочарования.
Докато преминаваш през деня, има много положителни и добри неща, които се случват с теб, но често не ги помниш и понякога дори не ги забелязваш. Черните очила, които слагаш, ти пречат да ги видиш добре.
Така сам убеждаваш себе си, че ти се случват само лоши неща, а нагласите ти стават по-негативни и подсъзнателно търсиш и очакваш неприятното.
В по-лека форма това е сивотата на ежедневието. Решаваш, че всичко е монотонно и очакваш вълнуващите светли мигове. А в това време ценни хора, изживявания и прозрения придобиват статут на дадености. И просто свикваме с тях.
Ето защо воденето на благодарствен дневник може да бъде вдъхновяващо за хората в такива състояния.
Той ни кара да спрем и да забележим нещата, за които можем да бъдем благодарни. Просто и лесно е да се води, отнема само няколко минути от времето ни, но може да бъде толкова полезно! Идеята за този дневник не е нова и той е популярен инструмент в позитивната психология.
За мен бе сработила много добре година по-рано, в лош етап от живота ми. Помогна ми да спя по-добре като успях да заспивам по-лесно.
И да се отърся от конкретни лоши мисли, като махна черните очила.
Ползите от благодарствен дневник за теб
Какви могат да бъдат те за теб?
* Ще видиш хубавото около себе си.
Негативното се отпечатва в ума ни и често може да го обсеби. Затова потърси доброто! Дай си време да седнеш и да запишеш готините неща, които са се случили. Не само ще си ги припомниш, те ще излязат на преден план.
* Това ще обучи съзнанието ти да дири добрите неща.
Само за няколко седмици твоето подсъзнание ще почне да търси позитивите и ще забележиш промяна в нагласите. Този благодарствен дневник е разработен да бъде попълван в продължение на 40-60 дни. Времето е напълно достатъчно да създадеш нов положителен навик при редовното му попълване.
* Ще повиши самочувствието и твоето възприятие за себе си.
Обикновено ние носим в себе си един суров вътрешен критик, който ни нашепва, че не правим достатъчно. Осъзнаването на постижения, връзки и чисто материални неща, за които можем да бъдем благодарни, ще заглуши този критик. И още по-важно – ще те извади от режим на сравнения и недоволство.
Оценявайки това, което имаш, ще ти позволи да го използваш, за да градиш на него.
* Имайки по-добро самочувствие, това дава отражение на отношенията ни с другите.
Благодарността ни кара да се доверяваме и да оценяваме другите хора и това ни прави по-сърдечни и по-харесвани. Представи си за миг човек, който ти се усмихва и ти е искрено благодарен за нещо. Как се чувстваш, имайки до себе си такъв човек?
* И понеже споменах съня…
Както ще видиш и в указанието на дневника, препоръчвам да се попълва вечер, във времето преди лягане. Доказано е, че това, за което мислиш, преди да заспиш, ще повлияе на това, което сънуваш и върху качеството на съня като цяло. Изчезва спането на пресекулки.
А за мен допълнителната полза беше, че често се събуждах и с интересна нова идея.
И сега… самият благодарствен дневник
Можете да го свалиш от връзката в края на текста.
Разпечатай си го, за да ти бъде винаги под ръка. Или си го запази в телефона, където да ти служи като напомнячка. А мислите си можеш да записваш в тетрадка. Целта му е да ти напомни за всички онези прекрасни неща, които имаш.
И че животът сам по себе си е прекрасен, дори и от време на време да го забравяме.
p.s. Този благодарствен дневник е подарък за теб и се надявам да ти бъде полезен. Ще се радвам да споделиш с мен как работи за теб на мейл rosen@rosenrashkov.com. Твоята обратната връзка ще ми позволи да го направим още по-добър за всички, които тепърва ще открият силата на благодарността.
0 коментара