Поемаш дълбоко дъх.
Сега ще влезеш при шефа. За теб срещата е много важна. Не искаш повишение на заплатата. Няма да молиш за отпуска. Ще представиш своята идея.
Поемаш по-дълбоко дъх.
Зад тази идея си ти. Твоето безсъние, твоите часове в офиса след работа. Защото вярваш в нея и виждаш смисъла да бъде приложена. Да, фирмата ще спечели. Много повече ще спечелиш ти. Когато осъществиш тази идея, ти ще осъществиш себе си.
И вдишваш още по-дълбоко.
Може би няма да е достатъчно. Предстои ти среща с…
Негативизъм – Office Edition
Замисляш се… В колко работни срещи твоят мениджър с нетърпение в гласа те е прекъсвал:
-Хубаво го мислиш така, но няма да проработи, защото… – казва той. Или – Виждам един голям проблем в предложението ти…
И обикновено следва демонстрация на превъзходство от страна на шефа.
Тирадата продължава, докато всички започнат да кимат енергично – наистина, тая работа така няма да стане! И скришом поглеждат със съчувствие автора на предложението – всъщност, нали знаеше, че точно така ще стане? Защо се хабиш!
Ефектът на този негативизъм – следващият път ще си замълчиш. Така пресъхва притока на идеи.
Как да го познаеш?
Лесно е! Винаги разпознаваш негативното послание. Започва с форма на „Нека ти кажа защо няма да стане…“ и продължава по различни начини.
Може да добавиш комплимент – „Твоят принос е твърде ценен в… и искам да използвам експертизата ти там.“
Или да го маскираш като загриженост. „Идеята е добра, но категорично не желая да те натоварвам допълнително.“
Или идва със съвсем неподправена ирония – „Наистина, ние окуражаваме мисленето извън кутията. Ама хайде първо да си направиш кутия, а?“
Резултатът винаги е отхвърляне на идеята, често – без дори да бъде обсъдена.
Причините за негативизъм?
Той е автоматична реакция и е сред слепите мениджърски петна, с които често се сблъсквам в коучинг.
Причините са различни. Може да е вярата, че само ти взимаш най-добрите решения. Или неспособност да приемеш чужди идеи и мислене. Може да е страх, че някой друг ще изпъкне вместо теб.
Перфекционист ли си? Убеждението, че всичко (особено свършено от друг) има недостатъци, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да бъдат оправени, преди да продължиш напред, също е извор на отрицание.
Как се справяш със своя негативизъм?
Лесно можеш да разбереш. Дори и да не искаш да си го признаеш, всеки от нас влиза в ролята на Иван. Въпросът е колко често и какви са последиците за нас и околните.
Вгледай се в реакцията си, когато някой идва с идея при теб. Обърни внимание на изразите си. От -5 до +5 колко негативен си към предложената идея?
Друг измерител – колко често се случва при теб да дойде с идея. В сравнение с друг колега на позицията? Как окуражаваш хората да дойдат при теб?
Важно е да осъзнаеш мястото си в процеса. Когато негативизъм царува на върха, той бавно тече надолу и се превръща в култура.
Каквa е твоята роля в такава среда – генератор или проводник?
0 коментара