Как изглежда човек без цели?
Каква е емоцията, която изразява лицето му? Каква е походката му? Как е облечен?
Затворете за миг очи и си представете такъв човек. Кого си представихте? И как се почувствахте вие, гледайки отстрани този някой?
Признавам си, подведох ви.
Всеки човек има цели. Дори и да не изглежда така, всеки иска нещо от живота си. Разликата е, че някои знаят какво искат.
За други, целите и мечтите са погребани под купища негативизъм, страхове и оправдания. За тях е днешната статия.
Настоящето
Никога в историята не е имало толкова много и лесно достъпна мотивационна литература.
Никога не е имало толкова много вдъхновяващи видеоклипове в Youtube. Никога в историята не е имало толкова много професионални говорители и експерти по темите за успешно изпълнение на цели.
И никога в историята на човечеството не е имало толкова много хора без цели.
Така че, със сигурност не липсата на знания спира хората да създадат лични цели.
В своя статия вече ви разказах за оправданието, че нямаме време, когато всъщност нямаме желание. Изследване oт 2017 показва, че средно прекарваме 3+ часа онлайн всеки ден, в браузване и забавления. Време има!
Моят опит
Предлагайки на клиенти коучинг програмата за създаване на лични цели „Твоята най-добра година“, срещнах доста откази.
Честно, не очаквах да са толкова.
Реших, че аз бъркам някъде и анализирах отказите. Като изключим „нямам време/пари“, очертаха се няколко основни казуса зад възраженията.
За един от тях ще ви разкажа днес.
Нямам цели, защото не знам какво искам…
Е чест отговор при хора, позволили работата да обсеби живота им. Когато нямаш собствени цели, работиш за чуждите – гласи популярна мантра.
Да и не.
И да не работиш за каузата на друг, можеш да „осиновиш“ цели, изхабяващи те в постигането им. Емоционално, физически, психически – те не отговарят на истинските ни ценности и качества. И дори да постигнеш такава цел, липсва удовлетворение. По-скоро се питаш „Това ли беше? А сега какво?„
За кого се сети, когато прочете това?
Вярвам, че всеки минава по този път – от детските години, когато ходиш на танци или спорт не за себе си. Или желанието за принадлежност в тийнейджърските години – когато възприемаме нетипични поведения, за да сме част от нещо.
Тогава?
Добрата лична цел е онази, която произтича от нещо важно за нас.
Започнете с изясняване на ценностите. Целта е да „пречистим“ възприятията си за нещата, които истински ценим. Да си дадем време за размисъл и да се потопим в себе си. Вярвам, че това е първата и важна стъпка, за да създадете истински свои цели.
Едва тогава човек е готов да създаде значима лична цел… Движен от силата на спомените и мечтите, човек открива нещата, които биха придали на живота му щастие и смисъл.
В противен случай, ако не сте наясно със себе си, ще се огънете. И имайки негативен опит от преследване на други не-ваши цели, ще се откажете.
И това сме го виждали, нали?
Да се върнем на човека без цели, който си представихте в началото.
Като всеки от нас, той е имал своите мечти за прекрасен живот. По различни причини те се превръщат в прах, носен от вятъра. А това не е нужно да се случва и с вас.
Може би сте достигнали до етап в живота си, където ви е нужна промяна и не знаете на къде да поемете? Като си поставяме цели и ги постигаме, ние изживяваме съкровените си мечти. И аз ще ви подкрепя в сбъдването им.
Разкажете ми сега на 0878 921000 какво искате да постигнете. И заедно ще създадем план за случването му!
0 коментара