„Роска, говори с Мартин или напускам!“
Едва ли има мениджър, който би се зарадвал на това посрещане. Но ето че такива бяха първите думи на Гергана, ръководител на екип в един от офисите ни в Североизточна България.
Мартин, опитен човек и доскоро – фаворит за развитие, в последните месеци работи на приливи и отливи. И вместо резултати, показва съпротива срещу някои фирмени промени и инициативи.
Ето как денят стана интересен.
Често срещани трудни разговори
Вярвам, че трудните разговори са сред по-сериозните отговорности на ръководителя.
А слабо представяне и/или проблемни поведения на хората в екипа са сред най-честите причини за тях. В същото време, задавайки на мениджърите в тренинг зала въпроса „Кои от вас избягват някакъв труден разговор в момента?“, над 50% вдигат ръка.
Следващият ми въпрос е „Колко от тези разговори са станали трудни, защото сте ги избягвали, докато са още лесни и предвидими?“ Тук вече отговорите са близо до 100%.
Така че, ако сте на ръководна позиция и в момента не водите трудни разговори с хората си, защото мислите че може би не ви се налага…
Огледайте се по-внимателно, защото е много вероятно да си затваряте очите за дребни проблеми и въпроси, които, ако не адресирате сега, биха имали по-сериозни последици във времето.
За Мартин и Гергана
Ситуацията им е донякъде класическа.
Гергана е промотирана на мениджърска позиция, която Мартин смята, че е заслужавал – заради повече опит в компанията и разбирането си за лоялност.
И още в първите седмици на управлението на Гергана е тествал нейните граници с недоволството си.
Някое дребно закъснение, прескачане на нейни решения или саркастични подмятания в екипните срещи. Гергана, респектирана от опита на Мартин, ги е подминала именно защото са и изглеждали дребни.
Но избирайки да НЕ проведе труден разговор навреме, мениджърът „избира“ да зареди проблема емоционално и да го усложни. В случаи като описания, може дори да разруши отношенията.
Тогава, за да стане разговорът лесен, какво да направи един мениджър?
Развръзката
Както може би се досещате, в този ден имах два трудни разговора.
Вторият беше с Мартин.
Вторият, защото вярвам, че проблемите в екипа би трябвало да се решават от преките ръководители. Ако вие редовно се месите в работата им, ще унищожите авторитета им, защото хората виждат че не искат/не могат да вземат самостоятелни решения.
Мартин има за себе си мнение на добър професионалист.
Помолих го да опише какво означава за него това в конкретни поведения – добри резултати, екипен играч, конкретна работна етика. Как сегашното ти поведение се отнася към тези стандарти? Кое от двете групи поведения си мисли, че очаквамe от него? За какво е готов да поеме отговорност?
Първият разговор беше с Гергана.
Емоционален човек, тя не сдържа сълзите си, когато споделих, че има принос за ситуацията, чието решение се опитва да прехвърли на мен. А след като си поплака, неохотно призна, че бездействието е била най-лошата стратегия. Попитах я какви поуки си взима.
„Да говоря с човека, докато камъчето е все още малко. Да не използвам историята на отношенията ни за омекотител на фактите. И да имам ясна цел за раговора – каква промяна искам да видя и защо.“
А това са три добри стъпки да направите и вашите трудни разговори по-лесни!
п.с. Гергана проведе разговор с Мартин, в който се съгласиха, че е най-добре да го преместим в друг екип. За съжаление, той не успя да се върне към доброто си представяне и напусна. В следващите две години Гергана изгради силен и сплотен екип, сред по-добрите в компанията.
Трудните разговори са тема от тренинг програми Ефективност за мениджъри и Резултатно-ориентирана комуникация, в които развиваме основано на комуникация лидерство. Програмите са достъпни присъствено и онлайн, на български и английски. Поискайте оферта на rosen@rosenrashkov.com – Росен Рашков
0 коментара