Какво е нужно, за да имате здравословни граници

Темата „граници“ рядко е включвана в заявките на клиентите ни за съдържание на лидерските тренинг програми. А според мен, сериозна част от проблемите, с които се сблъскват съвременните ръководители, се дължи на неправилно поставени или липсващи граници, професионални и лични.

Затова, днес бих искал да ви споделя някои принципи, чрез които да преосмислите и, може би, да преначертаете своите лидерски граници, така че да ги направите по-здравословни и по-ефективни.

1. Ясни и постоянни граници = сигурност.

Когато заявите и отстоявате вашите граници – какво е допустимо/желано и какво – не е като поведения в екипа, създавате ясни правила за хората около вас.

Създавате предвидимост в отношенията и тя е важно условие за изграждане на доверие.

Когато хората знаят къде започват вашите граници, дори и да не им харесва, те ще са по-склонни да ги зачитат. Обратно, ако вашите граници се променят според ситуацията, създавате объркване и несигурност.

Истинска история: В екипа има хора, които закъсняват и лидерът няма ясни граници – за закъснелите хора има различни последици – зависи от това кой е човекът и в какво настроение е мениджърът. Но проблемът продължава и авторитетът му е разклатен.

Разписваме ясни граници и мениджърът става последователен: който и да закъснее в екипа, има еднакви последици. Хората реагират позитивно: „Време беше!“

2. Границите са възможност за развитие

Чрез границите вие осветлявате за човека от другата страна някои поведения, за които тя/той може би не съзнава какви ефекти имат върху другите хора.

Съжалявам, но мисля, че днес сме тук, за да разговаряме за проекта Х, а не да връщаш мейли и съобщения. Ако нямам вниманието ти, аз ще приключа срещата.

Посочвайки нежеланото, вие им позволявате да го промени сега и да научи своите уроци в ситуацията – „В срещи с Х е неприемливо да се разсейвам!

В този смисъл, вашите здравословни граници са развитие за хората ви.

Ползи от здраволсовните граници

3. Здравословни граници = спирачка

През април 2021, Делойт публикува проучване сред 1182 висши ръководители в 11 големи международни организации. А резултатите са повече от смущаващи – 82% от участниците споделят, че редовно приключват работа изтощени.

Да, постоянно сме свързани с работата чрез различни технологии.

Но и ние сме хората, които решават как и дали да използват технологията. Ние имаме избор къде и как да сложим граници на работно време и натоварване.

Друго изследване от професор Уилям Бекер достига до този извод: „В работата твърде много гъвкави граници означава работа без граници.“

Когато нямате очертани граници, работите реактивно и развивате нездравословно очакване към самите себе си да сте в „Always ON“ режим. И първо вие работите до полунощ, а след това прехвърляте тези очаквания и към хората си – и започвате да им пишете в 23.00 или да им звъните през уикенда, нарушавайки техните граници.

Затова, здравословните граници идват с осъзнатостта, че е физически невъзможно да кажете „ДА“ на всичко в работата. Границата е избор: на какво и кога да казвате „НЕ!“

Bonus-tipАко не сте отделили време да обмислите и да начертаете своите граници, е много трудно да разберете, приемете и уважавате чуждите. Но когато разсъждавате какво е наистина приемливо за вас, бързо откривате, че това, което е ОК за други хора, е навлизане в личното пространство за вас.

Това поражда въпроса: какво ли е приемливо за човека отсреща?

А за да разберете, е нужно да наблюдавате и да разговаряте с хората.

Едва тогава виждате границите не като линии, които ви разделят, а като мястото, в което се свързвате по-добре. Че зачитането на границите – свои и чужди, поражда уважение и доверие.

А те са в основата на лидерството.

p.s. Общо 12 принципа, техники и инструменти има в training „Къде започват твоите граници“ – създаден за компании, които вярват, че пътят към устойчиви резултати минава през развитието на хората им. Поискайте оферта на rosen@rosenrashkov.com – Росен Рашков

0 коментара

Подобни публикации