Може би няма да повярвате, но най-често задаваният въпрос от участниците, когато стигнем до модул „Получаване на обратна връзка“ е
„А нашите ръководители ще минат ли през такова обучение?!!“
Въпросът идва с осъзнаването защо е важно да получаваме обратна връзка.
И зад него стои съвсем реален проблем: много мениджъри се затрудняват да поискат и получат feedback от своите хора. И тази неспособност с времето „отравя“ шансовете им за развитие, отблъсква хората и удря в резултатите.
ЗАЩО?
Защо някой, от чието поведение зависят мотивацията, усилията и резултатите на всички в екипа, не би искал да получи обратна връзка как действията му им помагат (или пречат) да си свършат работата?
Някои възможни оправдания:
След като тя/той вече е ръководителят, е много зает и няма време. А и с голяма част от нещата, които хората биха искали да споделят, тя/той вече знае от богатия си опит. Разбира се, има ги и съмненията доколко обратната връзка ще бъде искрена: възможни са ласкателства, както и хейт.
Неслучайно използвах думата „оправдания“ за тези няколко изречения.
Техни автори са реални мениджъри, с които съм работил през годините – и са имали проблем да получат обратна връзка.
Понякога, това е само сляпо петно – ръководителят не е поставил правилен приоритет на feedback, няма изграден „навик“ или приема, че е достатъчно да каже „вратата ми е винаги отворена за вас“
А има и неприемане на обратната връзка…
И тя е свързана с реакциите на ръководителите, ако все пак получат обратна връзка.
Когато тя не им харесва, те категорично не я приемат, отхвърлят я, контраатакуват и дори „убиват вестоносеца“ – с което изпращат ясно послание:
Обратната ви връзка не е желана!
За всички останали нещата изглеждат така:
Ръководителят има проблеми в своя двор и дори не иска да разбере за тях. Ние искаме да му помогнем да ги види и да ги реши. Ръководителят отказва. Тогава, какво ни остава?
Да работим като в минно поле: заобикаляйки проблемите, докато не ни писне да плащаме данъка „шеф-гадняр“ и си тръгнем.
Дали и вие имате проблем с получаването на обратна връзка?
Помислете:
Как точно получавате обратна връзка – дали имате ясен процес, който хората ви ползват (например последните 10 минути във всяка екипна среща) или е в нередовни, спонтанни, най-често емоционални разговори?
Дали сте активната или пасивната страна: дали си подготвяте ситуации и въпроси, по които искате #обратнавръзка, или разчитате изцяло на темите, които дойдат от екипа.
И най-вече – доколко поемате отговорност за получената обратна връзка: дали я приемате и работите по нея, или я отхвърляте.
p.s. А ако ръководителите във вашата компания се нуждаят от update на уменията за получаване и даване на обратна връзка: чудесно решение е нашата лидерска тренинг програма, създадена за компании, които вярват, че пътят към устойчиви резултати минава през развитието на хората им. Поискайте оферта на rosen@rosenrashkov.com – Росен Рашков
0 коментара