За какво се сещате, когато чуете „викинги“?
Ако и вие като мен сте почитатели на сериали като „Последното кралство“ или „Викинги“ – най-вероятно първата ви асоциация е за свирепите бойци, които близо пет века оформят историята на познатия ни свят и разширяват границите му със своя глад за приключения и плячка.
Обаче…
Всички велики дела на северняците, с които ги помним, нямаше да са възможни без едно умение, наглед недостойно да го възпееш в песни и саги и твърде тривиално…
Говоря за гребането.
Рутината на незабележимото ежедневно усилие – понякога много часове наред в периоди на безветрие.
Но… то било необходимото условие и цената да достигнеш нови земи и да се прославиш. То било тест за издръжливост и мъжественост на младите мъже, поели на своята първа експедиция. Както и страхотна ежедневна тренировка.
То било изпитанието в бурни дни и пред непознати брегове, което калявало психиката и сплотявало викингите.
Как това се отнася към вас?
Каквато и да е вашата професия, също като викингите, всеки от нас си има своята версия на „гребането“ – монотонни задачи, изискваща усилия и в която няма нищо бляскаво. Но..
Тихото ежедневно усилие е основата, която прави възможно надграждането и успехите ви.Също както при гребането, с подобни задачи се каляваме и ни „придвижват“ към следващото ниво.
Ако сте мениджър – ежеседмичната екипна среща е „гребане“ – защото там с натрупване създавате и развивате идеите си.
Ако сте търговец – времето за подготовка да опознаете не само своята услуга, но и конкуренцията е „гребането“, с което достигате клиента.
Ако сте студент? „Гребете“ по страниците на учебниците, книгите и лекциите, макар и желаната ви професия да е все още далеч отвъд хорзонта.
А когато откажем да гребем?
Започват проблемите – както се случи с мен през 2015…
Едно от най-досадните неща в тогавашната ми длъжност беше да събирам вечерен SMS с продажбите на мениджърите в региона – пипкава работа, която започваше вечер около 19.30 и понякога продължаваше почти до полунощ.
Не помагаше и това, че от ръководството, в изнервените периоди на слаби продажби, искаха подобна справка на всеки 3 часа.
Реших да хитрувам. И вместо да проверявам всеки SMS поотделно, си съчинявах нещо, което ми изглеждаше вероятно като резултат и го изпращах към моя шеф.
С други думи, спрях да греба.
Само че без това ежедневно усилие…
Ето какъв беше ефекта:
почти веднага загубих day-to-day погледа върху движението на отделните екипи – а заедно с това и възможността да правя бързи корекции в представянето им. Така че когато „потънаха“ резултатите на някои от тях, го видях твърде късно и не успяхме да компенсираме спада. Загубихме месеца.
И днес, когато нямам сили и желание да „греба“, не постигам много. А когато просто „греба“ без посока, не стигам до никъде с идеите си.
Как да бъдеш викинг?
Задайте си някои от следните въпроси:
Какво лично за вас е „гребането“?
Къде може би подценявате значението му и имате нужда да станете по-добри „гребци“?
А от мен бонус- съвет: Научете се да правите разлика между истинското „гребане“ във вашето ежедневие и спам-задачки. И двете изглеждат като рутина и досада. Но…
Докато спам-задачките са по-скоро обикаляне в кръг и дългосрочно не ти добавят особена стойност, „гребането“ има натрупващ се ефект, добавя стойност и те води нанякъде – в посоката на твоите цели.
-=-=-=-=-
p.s. А ако ръководителите във вашата компания се нуждаят от update на своите мениджърски умения, чудесно решение е нашата лидерска тренинг програма, създадена за компании, които вярват, че пътят към устойчиви резултати минава през развитието на хората им. Поискайте оферта на rosen@rosenrashkov.com – Росен Рашков
0 коментара