„Всички ефективни екипи си приличат, всеки неефективен екип е нещастен посвоему.“
Но дали е наистина така?
В последните няколко седмици работя по пълен редизайн на тренинг програма за изграждане на ефективни екипи. И докато обмислям добрите практики и принципи, сходни за повечето екипи с трайно високо представяне, се замислих.
Погледнат отстрани, всеки неефективен екип си има едно голямо, уникално за екипа предизвикателство, с което не успява да се справи.
Но ако сте работили с десетки екипи през годините, започвате да виждате и тенденциите – хората в тези екипи споделят раздразнението си от теми, поведения и състояния, които ги провалят.
И някои от тях могат да бъдат наистина дразнещи.
Нерегулирана комуникация
„Вече ми иде да крещя и да хвърлям, вярваш ли ми?!!“ – разпалено ми споделя Гергана, мениджър на мениджъри във финансова институция.
Причината?
Поредният случай, в който екипът се губи в информацията. Дошла е задача от някъде – по телефона. Една част от разговора е воден в Teams среща, после са разменяни съобщения, тук там има и мейли.
И когато идва моментът да бъде взето решение, вместо една-две страници с ясни факти и хронология пред себе си, Гергана трябва да започне разследване кой от екипа какво е казал кога и къде.
Проблемът с нерегулираната комуникация идва от липсата на ясни правила как екипът комуникира помежду си и със своите „клиенти“ – вътрешни и външни. Когато такива правила няма, за хората остава само едно: да комуникират, както им е най-лесно.
И за всеки начинът е различен.
(Какви са вашите правила за екипна комуникация и доколко са ясни за всеки в екипа?)
Липса на прозрачност
Помолих участниците в тренинг групата да помислят за метафора, с която биха описали състоянието на екипа.
„Строеж на лъскава нова сграда“ – обади се веднага Евгени, техният ръководител. Но по израженията на хората разбрах, че може би не са съвсем съгласни. Реших да тествам атмосферата:
– А какви са проблемите при строежа?
– Ние строим, ама… Не знаем какъв е архитектурният план – веднага се обади Здравко, откровен и опитен мениджър.
Какво се оказа?
Ръководството наскоро е направило лек завой в политиките на компанията, но решенията, свързани с промените, са били взети без достатъчно информация и контекст към хората от екипа, което ги е оставило „на тъмно“, по думите на Здравко.
А когато от теб се искат (настойчиво) резултати, които не разбираш, какви са чувствата?
Недоверие сред екипа, а мотивацията и емоционалната енергия намаляват.
(Как бихте оценили нивото на прозрачност в екипа ви от 1 до 10?)
Различни степени на ангажираност
Ето какво се беше случило в този екип: извънредната задача, която получили, била да разработят важен софтуерен продукт за VIP клиент на компанията. Проектът имал сравнително кратък срок и бил от ключово значение за бъдещите отношения с този клиент.
Всичко това се случило в разгара на летния сезон.
Нина, член на екипа, анализира ситуацията: „Проектът се превърна в кошмар. Правим среща и в нея участваме аз, team-lead-ът ни, и 6 черни екрана. Updates & Feedback идват от едни и същи хора. Качеството на работа пада, пропускаме си сроковете, на всяко code review грешките са все повече….
Издърпахме проекта успешно на цената на много лично напрежение и адски много извънреден труд. Но се скарахме жестоко, а team-lead-а и двама други колеги напуснаха.“
И макар този софтуерен екип да е бил нещастен посвоему, различните степени на ангажираност в екипа, които толерират ръководителите на екипите, неизменно водят до сблъсъци между хората, негативни последици за резултатите и отношенията.
(Когато мислите за ангажираността в екипа си, кои са хората, които се отличават негативно при вас и какви са причините ви да ги толерирате?)
Как да изградите ефективни екипи?
П.с. Дали описаните три предизвикателства са най-дразнещите или най-често срещаните? Едва ли някога ще има класация, която да ги измери, а ако вие имате свой поглед върху това какво прави един екип неефективен – споделете го в коментарите, ще се радвам да споделим опит.
Може би сте разпознали и своята компания/екип в някое от горните предизвикателства пред екипната ефективност?
Програмата ни за изграждане на трайно-ефективни екипи ще помогне на вашите меиджъри с практични знания, споделен опит и работа в дълбочина, за да им даде правилните интрументи и принципи за създаване на по-успешни и устойчиви екипи.
Говорете с Росен за лидерски тренинг програми и коучинг на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
Rosen Rashkov е leadership trainer & coach на ръководители и екипи.
От 2017 Росен си партнира с над 60 водещи български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен/индивидуален coaching – за развитието на модерно мислещи лидери и екипна култура, основана на комуникация и отговорност.
The Leadership Workshop e първият и най-популярен newsletter за лидерство на български език в LinkedIn, с над 5590 последователи – настоящи и бъдещи ръководители от близо 2500 бизнес и nonprofit организации.
0 коментара