Кога ставам токсичен за себе си?
Вдъхновението за темата дойде от коментар на Alexander Krastev 🔖 , а статията се случи заради 28 човека, които коментираха в поста по темата или споделиха мисли в лично съобщение.
Благодаря Ви!
Приносът ви е ценен – и малко неудобен 😀 – преосмислих изцяло посоката, в която исках да тръгна с този текст. Осъзнах колко може да се каже и какво все още пропускам да видя в себе си (благодаря, Ивелина).
Ето какво се получи…
Как разбирам „токсичен“?
Лесно е да кажеш кой е токсичен, когато го видиш – чувстваш ефектите от токсичните му поведения върху себе си. Но е трудно да видиш кога самият ти си токсичен – за околните и/или за себе си.
Днес?
Днес искам да поговорим за моментите, когато нещо в нас е извън баланс.
За токсичния коктейл от лични вярвания, предразсъдъци и емоционални модели, формиращ поведенията, с които спъваме себе си – и като ръководители, и в по-широкия житейски аспект.
Понякога светът около нас дори не разбира какво ни разяжда – съзнателно или не, опитваме се да го скрием от всички.
Дори и пред себе си не признаваме с какво се борим – и по този начин удължаваме агонията, а скоро борбата ни става видима за света.
Вярвам, че първата стъпка към detox е да извадиш на светло съставките на своя коктейл, да говориш открито и да работиш за тях.
Затова ми се иска статията – и разговорът, от който тя е част – да се окаже стъпка в тази посока за хора, които имат нужда от това.
За мен със сигурност е такава.
Кога ставам токсичен?
Няколко модела се появяваха отново и отново в споделените мнения по темата. Реших да ги обединя и да добавя кратки размисли по всяка от тях.
Размити граници
Независимо дали става дума за невъзможност да се откъснеш от работа, винаги си на разположение за чужди емоционални нужди или разменяш време и енергия за чуждо одобрение, ти ставаш токсичен за себе си, защото не поставяш ясни граници.
И когато ги няма, за теб остава чувството на физическо и емоционално изтощение.
Отказ от отговорност
Когато повярваш, че Вселената (или някой човек) е (длъжен да бъде) по-загрижен за твоето с благоденствие от теб. Токсичен си за себе си, защото се поставяш в зависимост от чужди цели и планове.
Защото рядко ще си приоритет в тях, бързо се разочароваш.
А вътрешният ти диалог? Оправдания пред себе си и обвинения към другите.
Самокритика
Всеки има своя вътрешен глас. Ставаш токсичен към себе си, когато му позволиш да те обезценява („Не ставаш!“), да те тласка към примирение и поражение („не съм достатъчно добър и няма смисъл изобщо да опитвам“) или да те осъжда („аз не заслужавам да…“)
Каквато и да е „темичката“ на Критика ти, резултатите за теб са повече стрес, по-ниска продуктивност и защото всяка лъжа, повторена 1000 пъти, става истина – здрава система от ограничаващи вярвания.
Нереалистични очаквания
Очакване: имаш здравината на терминатор, продуктивността на суперкомпютър и знаеш, че е човешко да грешиш, но за щастие ти не си човек и нямаш право на грешки.
Ставаш токсичен за себе си, защото си създаваш твърде много „лош стрес“, живееш в страх от грешки и действаш бавно, защото анализираш твърде много всяко решение.
Компромиси и разминавания
Ставаш токсичен за себе си, когато правиш/приемаш неща, в които не вярваш или вярваш в неща, които не правиш.
Често срещан пример: Изборът между ценности и хора, който изглежда като „или-или“ (целите или екипа, истината или отношенията, кариерата или семейството).
Тогава се появяват съмненията в идентичност (кой изобщо си ти) и стойност (какъв човек си?) и намаляват сериозно доверието ти в себе си и самоуважението.
Ами сега?
Този текст можеше да бъде и 10 000 думи.
Избрах за краткост само 5 модела, които в различни етапи от живота ми съм откривал в себе си.
Вярвам, че са достатъчни, за да изпълнят основната цел на текста и да те провокират да помислиш как и къде (може би) също си токсична/токсичен към себе си и да направиш първата, най-трудна стъпка: да извадиш на светло своето предизвикателство и да приемеш, че имаш работа със себе си.
Да си зададеш някои въпроси:
От къде идва моята лична токсичност?
Какво мога да направя за нея (със сигурност можеш)?
Каква е първата стъпка към моя личен detox?
А усилията да направиш всичко това си заслужават, обещавам ти.
-=-=-
Rosen Rashkov е leadership trainer & coach на ръководители и екипи.
От 2017 Росен си партнира с над 60 водещи български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен/индивидуален coaching – за развитието на модерно мислещи лидери и екипна култура, основана на комуникация и отговорност.
Говорете с Росен за лидерски тренинг програми и коучинг на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
0 коментара