В началото на 80-те, Клейтън Кристенсен все още е в началото на своята звездна кариера и тъкмо е започнал работа като консултант и project manager в Boston Consulting Group.
Младото семейство постоянно нараства – на бял свят се появяват Матю и Ан, а скоро след това и друго дете е на път. Време е за нов дом и семейство Кристенсен купуват къща с двор в едно от предградията на Бостън.
Работата на Клейтън като консултант изисква чести служебни пътувания и затова, когато си е у дома, търси начини да прекарва повече време с децата си след края на работния ден.
Къщичката
„Видях място в двора, което ми се стори идеално за къщичка за игра“ – спомня си той след години – „Матю и Ан бяха на перфектната възраст за такъв тип занимание и тримата вложихме сърцата си в този проект.“
А построяването дори на малка къщичка може да отнеме много време, когато баща ти е толкова зает.
В една седмица чертаят плановете, в друга седмица избират заедно материалите и стъпка по стъпка строежът напредва. Но Клейтън не бърза да приключи работа.
„Заковавах пироните донякъде, но оставях двамата (Матю и Ан) да нанесат последните удари. Разбира се, този подход ни отне повече време, защото трябваше да преценяваме кой е на ред при всеки удар с чука и всяко рязане с триона.“
Но ако го погледнете от друга перспектива, това са повече часове, прекарани в забавление заедно с децата.
Уроците
Покрай „строежа“, Клейтън научава няколко важни урока.
„Беше ми приятно да виждам чувството им на гордост. Когато приятелите им идваха вкъщи, децата първо ги водеха в двора, за да им покажат докъде сме стигнали.“
Но…
След като къщата е готова, децата рядко отивали да си играят в нея. Което провокирало аналитичния ум на Кристенсен да се запита какво се случва – и в търсенето на отговора извежда един от основните си принципи в бъдещата си работа.
„Тяхната основна мотивация не беше да имат къщата. Това, което им доставяше удовлетворение, бе да строят къщата; чувството че допринасят за нейното изграждане. Аз си мислех, че е важна дестинацията, а се оказа, че е пътуването.“
Мотиватори: приложение в бизнеса
Бил съм край ръководители, които хем искат хората им да са ангажирани и мотивирани, хем не позволяват на никой друг да „забива пироните“ – вземат еднолични решения, смилат идеи на хората си, микроменажират и т.н.
Но когато целта ви е развитие, доверие, ангажираност?
Дай рамката, но нека хората да извървят пътя. Включи ги в изпълнението така, че да почувстват приноса си.
Както казва Клейтън:
„Трудно е да се надцени силата на тези мотиватори – усещането за постижение и придобиване на познание, усещането, че си ключов играч в отбор, който осъществява нещо значимо.“
Но всичко това е възможно, когато позволите на хората сами да забиват своите „пирони“.
*По материали от книгата „Как ще оцените живота си?“ на Клейтън Кристенсен.
-=-=-
📱 Говорете с Росен за лидерски тренинг програми и коучинг на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
The Leadership Workshop e първият и най-популярен български newsletter за лидерство в LinkedIn, с над 6300 последователи – настоящи и бъдещи ръководители от близо 2500 бизнес и nonprofit организации.
Rosen Rashkov е leadership trainer & coach на ръководители и екипи.
От 2017 Росен си партнира с над 65 водещи български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен/индивидуален coaching – за развитието на модерно мислещи лидери и екипна култура, основана на комуникация и отговорност.
0 коментара