Сили

Било декември 1995-та година, а хората в студиото празнували своя първи триумф. Единствено Ед бил някак мълчалив и умислен.

Последните няколко години били трудни – най-вече защото собственикът, Стив Джобс, не можел да реши дали компанията да се фокусира върху софтуера за графични ефекти, или ще произвежда специализиран хардуер като провалилия се с гръм и трясък компютър Image.

През 1990 решение все пак било взето и студиото продава отдела си за хардуерни продукти.

Компанията се мести от Сан Рафаел в Ричмънд, Калифорния и избира да разработва решения за графичен софтуер. Въпреки това, бизнес анализаторите вещаят мрачно бъдеще и един от тях смело заявява:

„До пет години Pixar ще загине“

Прочут инат, Стив Джобс съвсем не се мислел за обречен.

Напук на всички прогнози, на 6 март 1991 г. той дори изкупил обратно дяловете на компанията от служителите и става мажоритарен собственик. А в пресата се завихря буря от догадки какво ли асо криел в ръкава си този път визионерът Стив?

Отговорът дошъл няколко месеца по-късно.

Pixar сключва историческа сделка за внушителната тогава сума от 26 милиона долара с Disney за продуциране на три компютърно анимирани филма. С други думи, Боговете на класическата анимация подавали щафетата на малката компания с едва двайсетина човека персонал.

Но един от тях бил Ед Катмъл.

Ед в началото на века…

Президент на компанията, и служител в нея от деня на основаването и през 1979, като част от творческата общност на Джордж Лукас. За него спокойно бихте могли да кажете, че е сърцето на Pixar – участвал пряко в софтуерните разработки, но и създал прочутата култура в компанията – която днес се изучава като позитивен пример в много бизнес училища.

В онази декемврийска нощ на 1995…

Хората от Pixar празнували триумфа на “Toy Story”(„Играта на играчките“) – в първите 5 дни филмът трошал box office рекорди, а целият първи месец на екран бил нестихващ фурор.

Тогава, какво ли терзае Ед, чудели се хората от екипа му?

Неясно чувство, че нещо не е съвсем както трябва – ще признае години по-късно Катмъл в няколко интервюта. Той вече бил виждал всичко това в много други компании – днес си на върха, парите и признанието текат към теб и сякаш никога няма да свършат.

Но…

Но идвал и моментът, когато компаниите тръгвали надолу, правели грешки, потъвали в самодоволство и в крайна сметка се проваляли. По дяволите, самата Pixar до онзи ден била застрашена.

Въпросът, който си задавал Ед – как да превърнеш първия сериозен успех на студиото в трайно добро представяне?

Години по-късно, той споделя в podcast интервю:

Хората, които познавах в тези провалени компании… бяха умни, трудолюбиви, креативни. Но те се проваляха и беше много възможно техните проблеми – каквито и да са – да провалят и нас в Pixar. И това се превърна в интересния въпрос.

Тези неизвестни, разрушителни сили действат – можем ли да ги открием, преди да погубят и нас?

Кои са тези сили?
и Ед в наши дни.

И какво се случи, Ед?

Към края на годината осъзнах, че това всъщност е следващата ни цел. Не нов филм, а да си изясним как да си създадем една среда, в която да откриваме и решаваме подобни проблеми.

Кои са тези сили за теб?

Силите, за които говори Ед, съществуват. Има ги за всеки човек, за всеки екип, за всяка компания.

И за всеки са различни.

Действат – понякога по-скрито, понякога явно, и да ги откриеш, да работиш с тях, е сред предпоставките за продължаващ във времето успех.

През годините за мен сред тези сили са били самодоволството, егото, липсата на дисциплина. За екипите, в които съм работил, деструктивни са се оказвали липсата на психологическа сигурност, лошата комуникация, недоверието.

А вие?

Приемете този пост като покана да помислите – кои са тези неизвестни, разрушителни сили на този етап от кариерата ви, от развитието на екипа или компанията ви.

И, също като Ед, извадете ги на светло и помислете как да направите от тях своя годишна цел.

Заслужава си да я изпълните.

-=-=-

📱 Говорете с Росен за лидерски тренинг програми и коучинг на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.

The Leadership Workshop e първият и най-популярен български newsletter за лидерство в LinkedIn, с над 6270 последователи – настоящи и бъдещи ръководители от близо 2500 бизнес и nonprofit организации.

Rosen Rashkov е leadership trainer & coach на ръководители и екипи.

От 2017 Росен си партнира с над 65 водещи български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен/индивидуален coaching – за развитието на модерно мислещи лидери и екипна култура, основана на комуникация и отговорност.

0 коментара

Подобни публикации