Един човек си купил картина за новата си къща.
Имал пирони, но все още нямал чук сред инструментите си и решил да поиска от съседа.
Но в този момент го загризало съмнение…
„Ами ако не пожелае да ми услужи? Вчера, като го срещнах, ме поздрави с половин уста. Е, да, може и да е бързал…
Но пък може и да е бързал да ме подмине?
Ами ако не ме харесва?
Но защо?! Нищо не съм му направил!
Може би просто си е дръпнат! Затова и няма да ми даде чука… Виж го ти!
Ако на мен някой ми поиска инструмент назаем, веднага ще му дам. И защо не? Хора сме! Как да откажеш на някого такава дребна услуга?
Но ето… Такива като тоя правят живота труден! И на всичкото отгоре, сигурно се радва, че аз завися от него. Само защото той има чук, а аз не?!
Сега ще го науча!“
И човекът се втурва към къщата на съседа. Звъни нервно на вратата – веднъж, два, три пъти. А когато съседът изненадано отваря, нашият герой насочва обвиняващо показалец и му крясва:
– Не ми е потрябвал проклетия ти чук!!!
Кого разпознахте в историята?
Създадена е от психолога Пол Вацлавик, за да илюстрира как понякога хората сами си правят живота труден.
И всичко започва с погрешно предположение.
После, с убедителен (единствено и само за нас) вътрешен диалог, обвиняваме, осъждаме и изпълняваме присъди, за които няма реална причина!
Попитах ви кого разпознахте в историята и вероятно сте се сетили за конкретни хора.
Но…
Едва ли сте помислили първо за себе си.
В действителност, повечето хора попадат в капана на психологическия ефект, наречен „самоизпълняващо се пророчество“. С две думи, това е нашето предположение, че нещо (човек или ситуация) ще бъде по определен начин, и затова поведението ти несъзнателно го предизвиква.
Как едно предположение може да изглежда в бизнеса?
Елена, търговски мениджър, вижда как Мария и Георги често се шегуват в почивките на екипните срещи.
Нейното предположение?
„Сигурно ме иронизират. Не ме харесват мен и сриват авторитета ми пред екипа.“ И вместо да провери фактите, Елена почва да дебне хората си.
Дава само тъпи задачи на Георги и Мария и често ги проверява.
А след почивката в последната среща прави злобна забележка пред всички, че точно сега „няма нужда от комедианти“. Екипът осезаемо се отдръпва – Мария и Георги се чувстват несправедливо обидени, а останалите усещат напрежението и в дните след срещата отбягват Елена.
В резултат изцяло на нейните поведения, екипът спира да харесва Елена, а Мария и Георги, които просто са обсъждали поредните реалити формати, са на път да напуснат.
Как да познаете дали вие сте „Елена“?
Следете за тези симптоми:
– Създавате ли проблеми от „нищото“? Ако се „губите“ в негативни мисли, може да създадете проблеми, които реално не съществуват.
– Предполагам = Знам. Ако не проверявате предположенията си, а действате въз основа на тях, ще си навлечете ненужно напрежение в отношенията.
– Избягвате да говорите с човека. Вместо продуктивен диалог, в който да разберете КАКВО се случва, вие избирате своето вътрешно обяснение ЗАЩО се случва.
– Проектирате ли емоциите си? Елена проектира своите страхове и чувства върху хората си и ги превръща в причинители на своята лична несигурност.
– В колко „драма“ живеете? И двете истории показват, че отрицателните мисли могат бързо да ескалират от тих вътрешен шепот до бурна емоционална реакция пред други хора.
Какво да си вземете от статията?
Ако сте се разпознали в горните редове…
Опитайте да замените вашето предположение с въпроси и съзнателно търсене на различни гледни точки.
Вероятно ще откриете, че често истината си има съвсем простичко обяснение, лишено драмата на историите, които създаваме в мислите си.
-=-=-
📱 Говорете с Росен за практични лидерски тренинг програми, които дават трайни резултати на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
The Leadership Workshop e първият и най-популярен български newsletter за лидерство в LinkedIn, следван от над 6440 настоящи и бъдещи ръководители от близо 2600 бизнес и nonprofit организации.
0 коментара