Крясъците на възмутените виенски лекари отеквали далеч отвъд залата на Ärzteforum.
– Та това е просто нечувано! Позор!!!
– Луд! Този човек е луд!
– Изхвърлете го! Изхвърлете го веднага!
Уви, нямало кой да спаси Спасителя на майките.
И в декемврийския следобед на 1850-та унизително го изхвърлили от събранието, а после и от престижния за времето си Ärztevereinigung – клуб на лекарите в Австрийската империя.
Но кой и с какво довел до истерия почитаемите виенски доктори?
Новото асистентче на професор Йохан Клайн в Първа АГ клиника на Виена… Някой си Игнац Земелвайс и безумното му предположение:
За смъртта на родилките са виновни лекарите!
Младият доктор започнал работа в клиниката през 1846 – и веднага забелязал тревожна тенденция – почти 1/3 от пациентките там почивали от „следродилна треска“.
А защото процентът на смъртност бил дори по-голям извън Виена, д-р Земелвайс се посветил на намирането на решение.
Първото му голямо осъзнаване?
При раждания у дома или когато са обслужвани предимно от акушерки, майките и децата оцеляват много по-често.
Когато обаче лекарите се грижели за родилките?
Проблемът бил в пъти по-сериозен.
Докторът започнал да се пита какви промени са нужни
Задал си и въпроса „Възможно ли е ние, лекарите, да правим нещо, с което да разболяваме родилките и ако да – какво е то?“
Наблюдавайки себе си и други лекари в следващите седмици, Игнац стигнал до потресаващо откритие.
Денят на гинеколозите започвал с аутопсия на починалите в предния ден родилки. А веднага след аутопсията, лекарите отивали в отделенията, при раждащите и току-що родилите майки.
Отново, годината била 1846-та и нямало гумени ръкавици, а микробиологията била все още наука в зародиш.
Земелвайс предположил, че лекарите пренасят заразата, вършейки всичко с голи ръце.
И наредил лекарите и сестрите след всеки преглед да си мият ръцете в разтвор на хлорна вар, с който да дезинфекцират и инструментите си.
Не го спряла и забраната на „светилото“ и шеф на Игнац – професор Клайн, който бил искрено възмутен от теорията на своя асистент.
Резултатите?
Благодарение на решението му, смъртността сред родилките и новородените в отделението пада повече от 7 пъти – от 18 до 2,5 %.
Дори повече – в годината след нововъдението имало цели два месеца, когато достигнала НУЛА – докато в други клиники не падала под 10% дори в най-добрия случай.
Заговорило се за „чудото на Земелвайс“ и го поканили да изнесе лекция.
А тя прераснала в грандиозен скандал, защото лекарите просто не могли да приемат, че „техните лекуващи ръце причиняват смърт“.
Макар и днес да знаем, че Игнац бил прав, те приели новата информация като обвинение и атака над собствената им идентичност.
Затова и категорично отказали да приемат миенето на ръцете още дълги години…
Наследството на доктор Земелвайс
Казват, че никой не е станал пророк в собствената си страна…
Осмиван и отхвърлен от лекарската общност, Игнац бил буквално прогонен от града.
И защото не искал да се откаже от идеите си, които защитавал яростно, в крайна сметка го затворили в лудница през юли 1865-та година, където…
Умира две седмици по-късно след побоя, нанесен му от надзирателите, докато се опитвал да избяга…
Но в други страни – Германия и Франция например, възприели методите му и спасили хиляди майки и новородени.
Историята на Игнац оставила отпечатък и в психологията…
„Ефектът на Земелвайс“ нарекли психологическия феномен, при който хората отхвърлят нова информация или промени, които противоречат на утвърдените им убеждения или практики, дори когато тези нови идеи са добре аргументирани с факти.
„Земелвайс“ за мениджъри
В бизнеса можете да откриете ефекта на Игнац при ръководителите (или техните хора), които се съпротивляват на промяната – особено, когато предизвиква разбиранията им за идентичност и емоционален статут.
„Защо да ходя на обучение по емоционална интелигентност? Аз съм си ОК, новите хора не стават, защото не издържат на стрес.“ – сподели ми търговски мениджър преди време.
Дори и когато данните – като брой напуснали служители и тяхната обратна връзка – показват, че лидерският стил на този мениджър е неподходящ и има нужда от промени, той избира да остане сляп за фактите и ще се съпротивлява.
Защо?
Промяната противоречи на инсталираните му убеждения как работи търговският бизнес.
Противоречи на съзнанието, че дължи успеха си на своя лидерски стил, който му носи резултати – също както виенските лекари, които наистина спасявали хора всеки ден, но оставали слепи за нуждата да си измият ръцете…
p.s. Покана за weekend размисъл към вас – къде в работата си (и в живота като цяло) вие приемате промяната като „виенски лекари“?
Къде вие сте Земелвайс и какви са емоционалните и психологически бариери, които е нужно да преодолеете, за да прокарате своите промени?
-=-=-
📱 Говорете с Росен за практични лидерски тренинг програми, които дават трайни резултати на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
The Leadership Workshop e първият и най-популярен български newsletter за лидерство в LinkedIn, следван от над 6480 настоящи и бъдещи ръководители от близо 2600 бизнес и nonprofit организации
0 коментара