„Намирам ли се в зоната на своите силни страни?“ – на този въпрос попаднах в книга на Джон Максуел, може би най-влиятелният съвременен лидер – обучил пряко и чрез своите организации над… 6 милиона лидери по цял свят!
Колко важно е да си зададеш този въпрос?
В началото на своята кариера, малко мениджъри имат ясна визия за развитието си и ясните отговори, които тя изисква. Вместо това, често изпитват външен натиск от различни страни. И сами си създават си натиск, вътрешен. Правят „ВСИЧКО„, отделят време на грешни приоритети и бъркат активност с продуктивност.
Да, ще работиш по множество задачи, които не са в полза на твоите силни страни – все пак разполагаш с ограничена автономия в избора на работни проекти. И когато вършиш толкова много различни неща В НАЧАЛОТО, можеш да откриеш какви силни страни притежаваш.
Наистина, живеем в култура, която постоянно ни подсказва, че винаги има още какво да направим, с безсмъртни мантри като „Работата никога не свършва„.
Обаче, поемайки различни задачи без ясен фокус, рискуваш да стигнеш до точка в кариерата (и в живота), в която изпитваш неясно неудовлетворение – някак не успяваш да осъществиш себе си, защото не знаеш какво вършиш добре.
Какво се случва, когато осъзнаеш своите силни страни?
Можеш да избереш да не правиш нищо – което се случва много често. Може би дори с теб – поставяш на първо място чужди приоритети и на stand-by своите планове.
Можеш и да свържеш своите силни страни с големите си цели в кариерното развитие. И да започнеш фокусирано да работиш върху тях, за да ги усъвършенстваш. По този начин се превръщат в ускорител на професионалния ти и личен растеж.
Може би си мислиш – аз все пак не съм много уверен кои са моите силни страни. Като коуч, понякога работя с подобна заявка от клиенти. Външната и проява е личната несигурност какво правиш добре.
Характерна е и за организации и екипи, където обратната връзка често е поднасяна като сандвич, в който между две филийки критика има… дебел резен критика.
Какво можеш да направиш?
Да искаш твоя лична 360-градусова обратна връзка. От пряк ръководител, от колеги или от подчинени. Можеш да зададеш два въпроса:
Какво в работата си върша по-добре от останалите?
Какво мислиш, че бих могъл да правя добре, но все още не правя?
И след като благодариш за отговорите, да се постараеш да ги използваш, за да получиш още от същото, когато ти е нужно.
Използвай коуч да разкриеш силни страни
Професионалният коуч разполага с инструменти и техники, които подкрепят осъзнаването на личните предимства и силни страни. В моя арсенал една от по-успешните техники те изважда от обичайните мащаби на мислене, като предлага рефлексия през девет различни позиции.
Това е само един начин.
В дългосрочен план, едно от големите предимства на коучинг, е че обвързва силните страни със твоите лични ценности и големи житейски цели.
Или ти помага да създадеш план за своето бъдеще, ако по някаква причина стремежите ти са краткосрочни – не по-далече от една година. Във всеки случай – комплексно решение, върху което по-уверено да градиш и своята кариера, защото получаваш insights къде силните ти страни няма да са достатъчни.
И коучът ти помага да решиш как да ги компенсираш в организацията (или в личен план) – чрез обучения, менторство и развитие на умения.
Защо да го направиш?
Векове на традиция в човешкото познание са доказали, че не е достатъчно да проучиш злото, за да откриеш къде е доброто.
Ако анализираш причините за фалит на компания (или за развод), ще имаш ясна представа само какво не е работило, но не и какви са били възможностите за растеж.
Когато познаваш слабостите, това все още не означава, че знаеш какви силни страни имаш, а в тях са твоите възможности за растеж.
Например – инвестираш време и средства в повишаване на умения да говориш пред публика, които са твоя слабост. Дори и да имаш публични речи всеки месец, ставаш едва един човек от около милиард, които имат сходни умения. А в същото време би могъл да създадеш уникален нов продукт, влагайки талантите си…
Единствено когато осъществяваш своите дарби и постигаш успехи, изразяващи това КОИ СМЕ, изпитваме удовлетворение от постиженията и виждаме смисъл дори в свръхусилията да ги реализираме.
В заключение
Представи си, каква би била разликата в крайния резултат при тези две вероятности:
Ако 70% от енергията ти отива в преодоляване на слабости и 30% – в използване на силни страни?
Ако 70% енергия инвестираш в развитие на силни страни, а само 30% – в преодоляване на критични слабости?
В свят, където голяма част от хората се борят за изчистване на своите слаби страни, да се фокусираш върху развитието на силните страни, таланти и умения, ще ти даде сериозни конкурентни предимства, ще създаваш и виждаш повече възможности и увереност да се възползваш от тях.
0 коментара