Промяна и преход

Размишлявам за промените, които се стовариха върху всеки от нас през изминалата година.

Наблюдавах как някои хора се борят и съпротивляват с настъпващата нова реалност. И отказвайки да я приемат, изгубиха време и енергия, които биха могли да вложат другаде. И ми се иска да споделя с вас един въпрос, който може би не си задаваме достатъчно. А този въпрос би имал решаващо значение за справянето с разнообразните големи и малки, лесни и трудни трансформации, които животът ни налага всеки ден.

Най-често – без нашето съгласие 🙂

Затова, често не сме готови за тях. И може би вече ти е любопитно какъв е този въпрос, който би имал такова фундаментално значение?

Въпросът

Какво би изисквала успешната промяна от мен като външни проявления и какво – като вътрешна работа в мен?

Ок, мислиш си, защо точно този въпрос, който не изглежда като нищо особено, би имал чак „фундаментално значение“? Ето някои причини, които според мен, го правят наистина важен.

Първо, създава мислене във възможности, при това позитивни. Формулиран така, той те „побутва“ да мислиш за успешната промяна.

Второ и също толкова важно, въпросът е и овластяващ. Какво би изисквала от мен успешната промяна? Тя би била успешна, защото аз бих направил/а нещо. Разбира се, можеш да промениш малко въпроса, за да го направиш съвсем „свой„. Някои варианти, през които преминах, са:

Какъв човек е нужно да бъда за успешна промяна…“ и „За да постигна успешна промяна, какво е нужно да направя...“

Каквото и да избереш, важни са думичките „за мен“. Не по принцип! Ти си човекът, който ще случи промяната. Формулирай си въпроса така, че да не остане никаква неяснота кой ще върши работата. Ти.

Промяна и преход
Виждаме как гъсеницата се превръща в пеперуда, но какъв е вътрешният път на пеперудата?

Промяна и преход

Втората част на въпроса е също толкова важна.

Кои са външните проявления и кое е вътрешната работа в мен? И често взаимодействията със света отвън са по-скоро реактивни, в отговор на някакви по-мащабни промени. Слагаш маска. Започваш да работиш от вкъщи. Учиш се да работиш с MS teams. Промяната в поведенията и навиците е бърза и очевидна.

И може би защото имаме да правим твърде много, пропускаме да си напомним, че има още едно измерение на промяната.

Преход.

Вътре в самите нас. От едни нагласи към други. Преход към различни очаквания. Към различен набор от ценности, силни страни и таланти, които да ти помогнат да успееш. Различни, защото и ситуацията е вече различна.

Какво би означавало това на практика?

Да си дадеш време за вътрешна работа. Да си зададеш допълнителни въпроси. Да обмислиш отговорите им. Да избереш съзнателно.

В нормален работен ден, за мениджъра може би е нормално да спре 7 пъти до бюрото на свой човек и да провери набързо прогреса му. Във виртуален работен ден 7 обаждания за по 5 минути може би са малко повече. Преход към повече търпение.

Малко по-мащабен преход – какво би трябвало да се случи вътре в теб, когато преминаваш от една позиция на друга? От една компания в друга?

И за да направим тази статия една идея по-полезна за теб 🙂 Кои са промените пред теб и какво би представлявал преходът вътре в теб, за да минеш успешно през тях?

Темата за управление на промените като лидерска нагласа и роля е важна част от тренинг програма Ефективност за мениджъри, в която развиваме умения за основано на овластяване лидерство. Програмата е достъпна присъствено и онлайн, на български и английски език. Поискайте оферта на rosen@rosenrashkov.com & 0878921000 – Росен Рашков

0 коментара

Подобни публикации