Доверието е един от най-важните нематериални активи на всеки безнес екип или организация.
Но макар и абстрактно понятие, неговото наличие (или липса) бихме могли да почувстваме и видим в динамиката на няколко съвсем очевидни измерителя. Днес ще ви представя два от тях: скорост и цена.
Скорост
Когато доверието между ръководителя и хората му спада, спада и скоростта на действие в екипа.
Всичко започва да става по-бавно и по-трудно, защото хората не се доверяват един на друг – или се разделят на групички и фракции. Не споделят, защото си пазят гърбовете, не разкриват докрай намеренията си и това има незабавен ефект върху изпълнението.
Неизказаните неща създават неяснота и несигурност, хората губят време в повторни проверки, включително да питат по няколко пъти за едно и също нещо, просто за да се застраховат при евентуални грешки с класическото „Ами нали ти ми каза така!“
Цена
Освен че всичко става по-бавно, вдига се и „цената“ на изпълнението.
С какви емоции свързвате думата „недоверие“?
Тревожност, съмнение, колебание, страх дори – с тях плащате емоционалната цена. А защото тя е в ниските нива на енергия, влияе и на
Защото изпълнението се забавя, пропускате крайни срокове, генерирате извънреден труд – а ако недоверието и недобрата комуникация са довели до лошо свършена работа – ами може да ви се наложи отново да правите същото нещо.
Наскоро Марин, директор в производствена компания ми сподели, че цената, която са платили за недоверието между отделите „Производство“ и „Доставки“ при тях е в 4 допълнителни, нервни срещи – и то само през ноември!
Плащате ли данък „недоверие“?
Помислете с кои хора нещата ви се случват по-бавно от нормалното? С кои хора ви е по-трудно да си сътрудничите и изпитвате неприятни за вас емоции?
Кои отдели в компанията ви се движат на различна скорост, по-ниска от средната? Къде хората са подозрителни, а резултатите незадоволителни?
Вероятно там имате работа за създаване на повече доверие.
p.s. Вдъхновяващ разговор за ролята на доверието ще откриете в подкаста на Райън Хоук – със специален гост Стивън Кови, автор на идеята „low trust tax“.
0 коментара