Оценка на представяне

Представете си състезание по танци.  

Излиза първата двойка. Танцуват шеметно в перфектен синхрон, правят сложни движения, за които повечето от нас можем само да си мечтаем…  

Бурни овации и съдиите вдигат десетки за изпълнението. 

А веднага след тях излиза двойка, която очевидно е извън ритъм. Клатушкат се по сцената като след пиянска нощ и оставят публиката в недоумение как изобщо са се класирали. 

Представяте ли си ги? 

Сега си представете, че съдиите вдигат само десетки и за тях…

Ефектът

Когато използвам метафората в тренинга “ Управление на представянето“, някои от участниците се смеят. Но други гледат мрачно, защото някога са били част от същото състезание…

Вярвам, че сред белезите на токсичната фирмена култура е този – в края на годината мениджърите да раздават само десетки на всички в оценките на представянето.

Така ръководителите директно казват няколко неща и нито едно от тях не е позитивно.

 1. Страх ме е да кажа истината.

2. Усилията нямат никакво значение за мен.

3. Само парите държат хората тук и ако не им ги дам, ще си тръгнат.

 А има и още един, косвен, но гаден ефект от мениджърите, на които „всички са им Десятка“. Така демотивират онези ръководители, които си вършат съвестно работата и раздават реални оценки. 

Защото мениджър със 118% екипно изпълнение ще трябва да се изправи пред хората си и да им обясни защо ги оценява на 7,63, когато хората в екип със 88% изпълнение са 9,95?

 Но тъй като самият мениджър не разбира защо компанията го позволява всичко това, неговата мотивация отива по дяволите.

 А на следващата година и тя/той вече лепи десетки…

Оценка на представяне – тренингът

Няколко думи, с които мениджъри описват нашия тренинг „Оценка на представянето“ – в който работим и с философията, и с практиката на процеса:  

„Много ясно видях някои свои пропуски и си взех практики, за които дори не съм си мислел, че може да имат място тук.“ Георги, senior мениджър в банкова институция

„Упражнението с кръговете беше истинско откровение за мен, защото, честно казано, никога не бях мислила в такива детайли, както ти ме провокира. Успях да направя едно трудно решение, което отлагах много месеци, много лесно и съм удовлетворена от това.“  Даниела, логистичен мениджър в производствена компания

„Припомних си неща, които знам, че работят, но просто съм забравил да правя. А седемте въпроса, които ние да си зададем, са брилянтни!“ Любо, C-level мениджър в IT компания 

Детайлите са на rosen@rosenrashkov.com: практична рамка за срещи, инструменти, техники и причини да водите качествено вашите разговори за оценка на представяне (или в Linkedin –Rosen Rashkov).

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Подобни публикации