Преди няколко дни приключих „Отвъд възможното“ – историята на Нимсдай Пурджа. Човекът, поставил си нечувано предизвикателство – да покори всички осемхилядни върхове на Земята (14 на брой), за по-малко от седем месеца.
А защо за седем и какво му е нечуваното на това?
Защото… предишното най-добро време за това постижение е седем… години, десет месеца и шест дни.
Точно толкова отнело на корееца Ким Чанг-Хо да подобри през 2013 предишния рекорд – на Йежи Кукучка от 1987, който – забележете – бил седем години, единадесет месеца и четиринайсет дни.
Затова и когато Нимсдай споделя мечтата си със света, го посрещат с присмех и подигравки.
„По-скоро ще стигнеш с плуване до Луната“ – коментирали Експертите. В отговор на всеобщия скептицизъм, Нимс нарекъл начинанието си „Project Possible” (заигравка с „Мисията невъзможна“).
Разбира се, вие сте се досетили, че Нимсдай успява. А книгата проследява стъпка по стъпка неговото изумително пътуване.
И ако се чудите дали да я прочетете?
Днес ще изостря още малко любопитството ви с някои от уроците на Нимс. Вярвам, че ще са полезно припомняне за всеки бизнес ръководител.
Спазвай разумна дистанция
Една от неблагодарните, рутинни задачи по пътя към върха е „биенето на пъртина“.
С други думи, един човек върви пред групата, понякога в сняг, дълбок до пояса, за да проправи път и да направи изкачването на другите по-лесно. Заради страхотната си физическа форма, често Нимсдай е този човек.
Върви неуморно пред другите, докато те „се превърнат в точици в далечината.“
Но неговото поведение има две негативни последици:
1 – налага му се да мръзне сам в студа, докато го настигнат другите.
2 – неговата скорост обезсърчава хората в екипа му.
„Представете си, че бягате на маратон със сериозен атлет. Доста е демотивиращо да гледате как той изчезва в далечината. Ако обаче… стои наблизо, подтиквайки колегите си да са малко по-бързи от преди, присъствието му може да е вдъхновяващо и да накара всички да бягат със скорост, каквато по-рано не са смятали за възможна.“
Паралел с бизнеса: Понякога мениджърите работят в темпо, което отговаря на техните амбиции и мотивация, забравяйки, че водят хора с различни цели и движещи сили. Така ръководителят, вместо вдъхновяващо присъствие, се превръща в точица в далечината, която никой не иска и вярва, че може да достигне.
Втората част на мисията
Понякога катерачите се разболяват от „треската за изкачване на върхове“ – коварно състояние на дезориентация, при което губите представа за времето и своите възможности. Губите способността си да възприемате и осмисляте важната информация на средата около вас. Спирате да приемате обратна връзка.
Всичко, за което мислите е как да се доберете до върха.
И в книгата ще откриете тъжни истории за алпинисти (включително и на самия Нимсдай), които забравят колко е важно да изпълнят втората част от мисията: да се приберат у дома.
Паралел с бизнеса: В бизнеса се случва да даваш 110% от себе си в преследване на целта… Но след нея веднага идва друга цел и тя също изисква поне 100%, а поредицата от амбициозни цели може да доведе до изтощение и прегаряне.
„Втората част на мисията“ ти е да се презареждаш редовно с физическа и емоционална енергия, за да имаш сили за следващия връх.
„Втората част на мисията“ е и да си напомняш в края на работния ден, че има и друго място, твоят личен свят.
И там също има нужда от твоите 100%.
-=-=-
📱 Говорете с Росен за лидерски тренинг програми и коучинг на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
The Leadership Workshop e първият и най-популярен български newsletter за лидерство в LinkedIn, с над 6250 последователи – настоящи и бъдещи ръководители от близо 2500 бизнес и nonprofit организации.
Rosen Rashkov е leadership trainer & coach на ръководители и екипи.
От 2017 Росен си партнира с над 65 водещи български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен/индивидуален coaching – за развитието на модерно мислещи лидери и екипна култура, основана на комуникация и отговорност.
0 коментара