През изминалата седмица, покрай някои истории на участниците в лидерската програма, имах повод да си припомня стара българска приказка:
„Един селянин тръгнал на нивата да оре и заръчал на жена си да му занесе обяда – както всеки друг ден.
Но дошло време, а жената все не идвала.
Разтревожен, мъжът се върнал до къщата си и притеснен, влязъл в кухнята.
А там, жена му и нейната майка плачели неутешимо.
Какво се е случило?! – разтревожен попитал мъжа. А жена му през сълзи отвърнала.
Ами… Ти като тръгна, се замислих, че някой ден ние с теб ще имаме дете. Момченце ще бъде, ще го наречем Петко, на баща ти.
За да мога да се грижа за него, ще трябва да сложим люлката ей там, на оная стена, да е близо хем до огнището, хем до мивката. Но – и тук жената се разхълцала, сълзите потекли по-силно, заподсмърчала и майка и – над огнището е закачена брадвата.
Ще вземе някой ден да се случи нещо и брадвата да падне върху Петко. Ще убие детенцето ни – и тук вече жените заплакали неудържимо…“
Приложение в бизнеса (притеснения и тревоги)
Понякога ръководителите се тревожат излишно много за въображаеми проблеми тип „нероден Петко“ – и премислянето отново и отново на неща, които още не са се случили, изсмуква тяхното време и енергия.
От това най-вече страдат оставените без внимание настоящи приоритети.
Дори по-лошата последица от влизането в режим „нероден Петко“ за ръководителя е, че хората му „попиват“ драмата и на свой ред си разиграват сценарии – дори по-мрачни.
Затова и вярвам, че ключово умение на ръководителя е да разпознае и да се намеси навреме в ситуации, когато хората им или самите те попадат в капана на предположенията (ще има съкращения, ще вдигнат целите, пак ще променят бонусната схема догодина).
Една бърза самооценка, която можете да направите – помислете кои са вашите текущи тревоги и притеснения и колко време сте отделили да размишлявате върху тях в последната седмица?
Жокер от мен – забележете какъв е „продуктът“ на притесненията ви.
Дали само сте „плакали“ за бъдещето (някой ден ще падне брадвата) или сте трансформирали тревогите си в конкретен план за действие при бъдещи събития (ще преместим брадвата преди раждането)?
p.s. В нашата лидерска програма помагаме на мениджърите да правят разлика между реалните проблеми, които изискват внимание, и въображаемите тревоги и страхове – лични и екипни.
И ако приказката ви се струва странно позната…
📱 Говорете с Росен за практични лидерски тренинг програми, които дават трайни резултати на rosen@rosenrashkov.com и/или 0878921000.
The Leadership Workshop e първият и най-популярен български newsletter за лидерство в LinkedIn, следван от над 6460 настоящи и бъдещи ръководители от близо 2600 бизнес и nonprofit организации.
0 коментара