Представете си двама колеги, които получават една и съща, неочаквана възможност да се включат в определящ кариерата проект. Само че „цената“ да се включат е важна задача с краен срок утре.
И двамата дълго са искали това, но…
В последвалата безсънна нощ, единият се паникьосва, работи припряно и прави грешки. Другият запазва спокойствие, организира работата си и приключва качествено.
Защо има такава разлика в реакциите?
Отговорът се крие в разбирането на модела Натиск → Филтър → Стрес.
Натискът: Силата на Неизбежността
„Натиск“ са външните обстоятелства, с които се сблъскваме ежедневно – крайни срокове, конфликти, неочаквани промени, нереалистични очаквания – и в личния, и в професионалния ни свят.
„Натиск“ са фактите в ситуацията и обикновено нямаме директен контрол върху тях.
Пример: Шефът ви съобщава, че важна презентация трябва да бъде готова до края на деня, вместо до края на седмицата. Това е натискът – факт, неутрален по своята същност – в случая промяна на краен срок.
Много често, реагираме първично, емоционално на тези факти: Не е справедливо! Но ето една друга перспектива: натискът не винаги е враг. Вашите мускули нарастват, когато ги поставите под натоварване. Може би натискът е природният ни начин да растем и да се развиваме?
Проблемът не е в самия натиск, а в това как го възприемаме.
Филтърът ли е отговора на въпроса?
Между натиска и стреса стои нашият личен „филтър“ – начинът, по който възприемаме ситуацията.
Този филтър се състои от нашите мисли, убеждения, опит и емоционални реакции.
Много хора (и вие, може би) никога не са се замисляли, че този филтър съществува. Затова и не разбират магическата му сила: този филтър можем да го променяме – или както гласи популярното клише:
Филтърът е като очила, през които гледаме света.
Някои носят розови очила и виждат възможности навсякъде. Други носят тъмни очила и виждат заплахи във всичко. Но очилата не са заварени към лицето ни – можем да ги променяме – нека се върнем към ситуацията от началото:
Отслабващият филтър: „Това е катастрофа! Никога няма да успея! Ще се скомпрометирам! Всички ще видят, че не съм достатъчно добър!“
Подсилващият филтър: „Това е предизвикателство. Какво мога да направя с времето и ресурсите, които имам? Може би това е шанс да покажа способностите си под натиск.“
(Какви бяха вашите „очила“ през изминалата седмица?)
Стресът: Крайният резултат
Стресът е нашата физиологична, емоционална и поведенческа реакция – учестен пулс, тревожност, напрежение, грешки в работата. Но ето парадоксът – стресът не е автоматичен резултат от натиска, макар и на много хора да им се иска да вярват в това.
Защо?
Стресът води до автоматични защитни реакции – например да обвиниш несправедливо хората и обстоятелствата, просто защото искаш бързо да се справиш с нещата или да избегнеш осъзнаването, че ако не успееш, вината ще е твоя.
„Шефът е виновен! Той даде твърде кратък срок! Ако наистина е важно, защо не ме подготви?!!„
И се разгневявате. Но в крайна сметка, това чупи доверието и може да направи работната атмосфера доста неприятна.
Стресът? Той е резултат от това как НИЕ филтрираме натиска.
Стресът е сигнал, че нашият филтър възприема ситуацията като заплаха. Но какво би се случило, ако започнем да го възприемаме като предизвикателство?
Същата физиологична активация може да стане не стрес, а вълнение. Не тревожност, а готовност.
Техниката „Какво се случва VS Как аз го тълкувам“
Един инструмент за промяна на нашия филтър е разграничаването между фактите и тълкуването им.
Когато усетите натиск, спрете се и попитайте: „Какво точно се случва (фактът)?“ и „Какво си мисля за това (как го тълкувам)?“
Фактът в примера по-горе е: „Презентацията трябва да бъде готова до края на деня.“ Всичко останало – „имам достатъчно време“, „няма да успея“, „шефът не го организира добре“ – са тълкувания. А тях можем да ги променяме, колкото и трудно да ви изглежда.
И ако опитате… Сами ще откриете, че стресът идва от това как „разчитате“ ситуацията, не от фактите. Те са неутрални – ние им придаваме значение и емоционална стойност.
Затова, както често казвам и в тренинг зала…Натискът е неизбежна част от живота, но стресът?
Стресът е въпрос на ваш личен избор, който бихте могли да си спестявате.
-=-=-=-
Вчера имахме чудесен тренинг ден във Варна с група от 14 ръководители от различни области и с различен професионален път – собственици на бизнес, корпоративни мениджъри, социални предприемачи и солови изпълнители, дори бъдещи мениджъри.
Следващата ни група е в Пловдив на 07.06 (следващата събота) и все още имаме няколко свободни места, така че ако искате да преживеете The Leadership Workshop и на живо, пишете ми на rosen@rosenrashkov.com а повече за събитето можете да видите ТУК или на страницата ни със събития.
0 коментара