Психологическа сигурност е темата днес. Но първо,каня те да помислиш колко често хората идват при теб с нови идеи?
Вземи отрязъка от началото на месеца до днес. Още малко дълбочина? Помисли за всеки от хората си – колко често всеки един е дошъл с нова идея.
А от началото на годината?
История за креативност… с продължение
Като търговски мениджър в мобилен оператор, попаднах в интересна ситуация.
В свое пазарно проучване, открих, че някои промоционални модели телефони са с едва двайсетина лева по-скъпи на свободна продажба. Клиентите го използваха като възражение срещу обвързване с договор при нас.
Отивайки при шефа с информацията, вярвах, че правя добро.
Получих петнайсет минути конско защо не си гледам моята работа и защо не продавам добре други услуги на компанията, където този проблем не съществува.
Повече не отидох при този човек с идея.
Психологическа сигурност и креативност
За момент се връщам в началото и въпросите, които ти зададох.
Често, мислейки си за хората около нас, слагаме оценка – „той е креативен/ не е креативен” – която приемаме за даденост. Идеята, която искам да ти продам днес:
Креативността на хората около теб зависи от нивото на психологическа сигурност, която им създаваш.
И в офиса, и в личен план.
В компанията на своя пряк ръководител можеш да се чувстваш сигурен или не.
Несигурността преминава в поведението ти – колебание и пасивност са водещи. А когато се почувстваш застрашен, се затваряш в себе си. И ако заплахата е на ниво личност и ценности – дори ще контраатакуваш.
Когато имаш психологическа сигурност, че ще бъдеш приет и разбран? Мислиш във възможности и споделяш идеи. Креативността процъфтява.
Продължението на историята
След година, при мениджърски промени, отново повдигнах въпроса за цените на телефоните.
Новият шеф ме изслуша, овласти ме да събера повече информация и да я опаковам в официално предложение. Подкрепи ме да го придвижа и… така се роди една от вълнуващите инициативи на тогавашния телекомуникационен пазар.
Психологическа сигурност и отговорност
Може би мислиш, че очаквам да поемеш отговорност за чужди емоции?
Съвсем не! Очаквам да разбереш идеята зад „психологическа сигурност” – ако искаш креативност от екипа си, създай им условията за това.
Твоята отговорност е за средата и условията, които създаваш. И какво можеш да направиш, за да окуражиш хората си да ги видят и използват.
Племе + Очаквания + Позиция + Овластяване =?
В своя книга, Майкъл Станиер представя олекотен модел за създаване на психологическа сигурност, който можете да използвате като добро начало в работата си. Какво представлява:
Племе – По какъв начин създаваш усещането в хората си, че имате обща цел, за която техният принос е важен за теб? Ако хората не те приемат за част от племето, няма да получиш много от потенциала им.
Очаквания – Какво е най-вероятно да се случи с мен, ако споделя/направя това? Ако историята е свързана с отхвърляне на идеи, получаваш пасивност. Ако политиката ти е „всяка идея се разглежда, независимо кой я дава” – получаваш възможности.
Позиция – Как те виждат хората – като началник или партньор? Всяка от тези роли е важна. Контекстът тук е дали гласовете на отделните хора в екипа имат еднаква тежест или заради вече налепени етикети, някои са с приоритет.
Овластяване – какъв обем власт (избор) имат хората? Когато си в безизходица се държиш по един начин. Когато получиш няколко възможности и подкрепата сам да развиеш най-добрата за теб, мотивацията е друга.
Задачата на мениджъра
За добра психологическа сигурност, задачата на мениджъра е да държи по-висока сумата от сбора на четирите елемента в поведението си. И те каня да помислиш – как можеш да изградиш своя политика, която обхваща тези точки. И се състои от проактивни твои действия на месечна база.
Хората приемат различно посещенията при шефа. И от разликите дали виждат твоя офис като „стая за разпити” или го приемат за „своя крепост” – идват и разликите в представянето на мениджъра.
Ако ви е харесала статията, моля, споделете я с други мениджъри.
А може би искате да въведете коучинг уменията за мениджърите в своята компания? Създадох динамичен тренинг „Коучинг умения за мениджъри” – който събира над 15 години мениджърски опит и коучинг по стандартите на ICF. Поискайте повече информация на rosen@rosenrashkov.com или 0878921000.
0 коментара